Yahoo

Will be right back...

Thank you for your patience.

Our engineers are working quickly to resolve the issue.

Otoczenie

Wyciągi narciarskie

Ośrodek Groń to doskonałe miejsce na rodzinne wyjazdy wakacyjne, feryjne, na długie weekendy czy krótkie dwudniowe wypady w góry. Szlaki turystyczne i rowerowe, ścieżki edukacyjne, wyciągi narciarskie oraz okoliczne zabytki uatrakcyjnią Państwu pobyt w naszym Ośrodku. Zapamiętacie na długo przyjazną atmosferę i przepyszne posiłki, a przystępne ceny nie zrujnują Państwa budżetu domowego.
Zawoja - wyciągi położone w odległości ok. 15 km od ośrodka.
Korbielów - wyciąg położony w odległości ok. 32 km od ośrodka.
Sopotnia Wielka - wyciągi położone w odległości ok. 32 km od ośrodka.
Żywiec - wyciąg położony w odległości ok. 32 km od ośrodka.

Szlaki turystyczne

Przez gminę Stryszawę przebiega gęsta sieć szlaków turystycznych PTTK. Niektóre są oznakowane tylko na terenie gminy, niektóre natomiast prowadzą dalej - do sąsiednich miejscowości. Oprócz tradycyjnych już górskich szlaków PTTK na terenie gminy wyznakowano również kilka ścieżek dydaktycznych. 
Poniżej kilka linków do ciekawych stron związanych z turystyką w okolicy naszego Ośrodka:
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Ścieżki dydaktyczne
Pomniki przyrody
Park Krajobrazowy Beskidu Małego

Zabytki

W okolicy Ośrodka Groń znajdują się liczne zabytki kultury, wśród nich jeden z piękniejszych, drewnianych kościołów w Polsce kościół św. Piotra i Pawła w Lachowicach. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego. Jest pretendentem do Światowej Listy UNESCO. Atrakcyjne położenie Ośrodka zapewnia łatwy i szybki dojazd do najpiękniejszych zabytków w regionie.
Więcej o okolicznych zabytkach można przeczytać na stronie powiatu suskiego lub Gminy Stryszawa.
Image
Image

Zabawkarstwo ludowe

W Beskidzie Żywieckim oraz na przyległych terenach kultura ludowa obejmuje bogate i różnorodne tradycje. Mimo wielu postępujących i nieuniknionych zmian tradycje te w znacznym stopniu przetrwały. Już od I połowy XIX wieku zaczęło rozwijać się tu zabawkarstwo ludowe. Nie stanowiło ono jednak osobnej gałęzi rzemiosła, lecz w większości miało charakter produkcji ubocznej warsztatów garncarskich i przemysłu drzewnego, jak również było dodatkowym zajęciem dla murarzy czy rolników.

Gmina Stryszawa należy do najstarszego żywiecko-suskiego ośrodka zabawkarstwa ludowego w Polsce. Jest to jeden z najprężniej działających ośrodków na tym polu. Dawniej w wytwarzaniu zabawek uczestniczyła cała rodzina, dlatego też tradycja ta przechodziła z pokolenia na pokolenie.
Do najstarszych zabawek stryszawskich należą: taczki, wózki, kołyski, karetki z konikami, karuzelki i drewniane ptaszki. Typowymi ptaszkami stryszawskimi są: kogutki, dudki, sowy, jaskółki, bociany i zięby, które mogą również być elementem większej kompozycji: na gałązce czy w gnieździe.

Zabawki konstruowane przez twórców ludowych z terenu gminy Stryszawa zobaczyć można na stałej ekspozycji stryszawskiego Ośrodka Kultury, która znajduje się w Warsztatach Twórczych. Warsztaty Twórcze to miejsce, gdzie młodzi Stryszawianie pod okiem instruktora - twórcy ludowego - uczą się wytwarzać proste zabawki ludowe. Również odwiedzający ten region mogą podpatrzyć pracę zabawkarza, a nawet sami wziąć udział w stworzeniu stryszawskiej zabawki.

Stryszawa słynie ponad to z organizacji wielu imprez kulturalnych, w tym plenerowych. Organizowane imprezy dotyczą zarówno obyczajów i obrzędów, jak i regionalnego folkloru. Gmina zaprasza całe rodziny na Święto Zabawki Ludowej, impreza ma charakter folklorystyczny. Odbywa się w pierwszy weekend czerwca. Równolegle z imprezą odbywa się kiermasz sztuki ludowej oraz organizowane są inne atrakcje dla dzieci i nie tylko. Na pewno warto zobaczyć!

 

Groń Ośrodek Szkoleniowo-Rekreacyjny