Menu Content/Inhalt
© 2019 EduVis

Regulamin strony internetowej

34-205 Stryszawa, Stryszawa 735B
tel. 784 088 873
e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Zabytki

Kościół św. Piotra i Pawła w Lachowicach

azabytki_0853.jpg
bzabytki_0859.jpg
czabytki_0855.jpg
dzabytki_0849.jpg
ezabytki_0870.jpg
fkosciol_lachowice_wnetrze4.gif

Jeden z piękniejszych, drewnianych kościołów w Polsce. Obiekt znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej. Pretendent do Światowej Listy UNESCO. Zbudowany w 1792 r., zawierający XIX-wieczną polichromię, kamienną chrzcielnicę z 1789 r. i ołtarz o dwóch kondygnacjach z obrazami. Obok kościoła znajdziemy starą drewnianą dzwonnicę.
Z powodu ogromnej wartości, jaką kościół przedstawia - opiszmy go dokładnie: Kościół jest orientowany, posiada dach gontowy, wielokrotnie w swoich dziejach zmieniany i poprawiany.
Główną część kościoła stanowi nawa. Prezbiterium i nawa mają posadzkę z piaskowca. Prezbiterium jest węższe od nawy głównej, od strony wschodniej zamknięte trzema bokami ośmiokątami. Do prezbiterium przylega drewniana zakrystia z jednym zakratowanym oknem i jednymi drzwiami do prezbiterium. Między prezbiterium, a nawą jest otwór tęczowy podwójny: półkolisty z drewnianym, rzeźbionym krucyfiksem, dolny większy o łuku półkolistym z ornamentem i promieniami, a na podniebieniu z napisem: "TEN KOŚCIÓŁ ZAŁOŻONY RP 1789, BENEDYKTOWANY RP 1792, MALOWANY RP 1930". Kościół ma 33 m długości i 10 m szerokości, zajmuje obszar 75 m2. Po bokach znajdują się kolumny drewniane dźwigające posągi Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty. Dach i sklepienie jest podtrzymywane przez zdwojone krokwie. Ściany są pochyłe, przedzielone obiegającym daszkiem.
Soboty mają trzy wejścia małe oraz dwa duże naprzeciwko drzwi, z tym, że przy bocznym wejściu soboty przechodzą w ganek z całkowicie otwartą ścianą od strony południowej. Te drzwi kościelne mają zabytkowy zamek i kłódkę, zrobione z metalu wytopionego w suskich kuźnicach. Ponad sobotami od strony wschodniej na apsydzie jest drewniany krucyfiks, rzeźbiony, barokowy w małej kapliczce, pomalowany farbą.
Obecnie w kościele znajduje się 6 ołtarzy: główny, drugi na środku prezbiterium oraz 4 boczne. Najpiękniejszy jest jednak ołtarz główny. Całość ołtarza dzieli się na trzy kondygnacje. Najwyższa o dwu prostych kolumnach, druga o czterech kolumnach ze zdobionymi kapitelami.

Dworek w Stryszawie Górnej

Dworek został wzniesiony w 1870 r. Jest to budynek murowany, tynkowany, o dwuspadowym dachu, mający przed wejściem drewnianą, przeszkloną werandę. Wokoło budynku znajdziemy pozostałości parku. Dworek został niedawno przejęty przez Urząd Gminy Stryszawa w celu przystosowania do spełniania funkcji kulturalnych.

Kościół św. Anny w Stryszawie

dsc_0035.jpg

To obiekt neogotycki, budowany z cegły. Władze zaboru austriackiego zezwoliły tylko na budowę kaplicy cmentarnej. Jednak stryszawianie, zauważając brak zainteresowania budowlą władz, przekształcili nowo powstałą kaplicę w kościół. Wewnątrz znajdziemy piękne, stare ołtarze i ścienne malowidła.

 Klasztor Sióstr Zmartwychwstanek na Siwcówce

azabytki_1014.jpg
bzabytki_0966.jpg
ctabliczka_0990.jpg

Położony pod najwyższym szczytem gminy - Jałowcem (1111 m n.p.m.). Został on założony w roku 1929 dzięki przekazaniu gruntu przez Kunegundę Siwiec - mieszkankę Siwcówki. Klasztor miał pomagać wiejskim dziewczętom w zdobyciu dobrego wychowania i zawodu. Od początku siostry pomagały mieszkańcom Stryszawy, służyły chorym, prowadziły świetlicę. Kilka lat później komunistyczne władze zakazały prowadzić świetlicę. Co wyróżnia przysiółek Siwcówka od innych osiedli Stryszawy? Było to ulubione miejsce odpoczynku Prymasa Tysiąclecia - Stefana Wyszyńskiego, którego nieraz odwiedzał tam kardynał Karol Wojtyła. Oprócz Domu Zakonnego Sióstr Zmartwychwstanek znajdziemy tam ośrodek rekolekcyjny Ojców Zmartwychwstańców. To miejsce pielgrzymek grup apostolskich, grup modlitewnych, grup odnowy, a także indywidualnych turystów, którzy pragną obcować z Bogiem, wypocząć na łonie natury i poznać miejsce, gdzie przebywał kardynał Wyszyński i przyszły papież - Jan Paweł II. 
 
Kościół parafialny w Krzeszowie

krzeszow_0822.jpg
krzeszow_0824.jpg

Kościół powstał w 1902 r. na fundamentach kościołów z 1598 i 1615 r. Posiada eksponaty z poprzednich świątyń: chrzcielnica kamienna, feletrony, lichtarze, kielichy i ornaty z XVIII w., a także krucyfiks z ok. 1380 r. Obok kościoła znajduje się dom oazowy z miejscami na 50 osób.

Mała architektura sakralna

kapliczka_0590.jpg
kapliczka_0592.jpg
kapliczka_0635.jpg

Wędrując po gminie Stryszawie nieraz można natknąć się na przydrożne figury i kapliczki. Zwykle pochodzą one z XVIII i XIX wieku, a motywem ich budowania były wydarzenia narodowe, religijne, jak i osobiste. Upamiętniają one radości i smutki mieszkańców: epidemie, śmierć bliskiej osoby, wojny, nieszczęścia, ale i nawrócenia i cudowne uzdrowienia.

Groń Jana Pawła II

gron_0723.jpg
gron_0734.jpg

To prześliczne miejsce usytuowane na Jaworzynie (890 m n.p.m.) obok schroniska PTTK od dawna przyciąga turystów z wielu regionów Polski.

Kaplica Ludzi Gór, stacje Drogi Krzyżowej, pomnik Papieża i piękna panorama na Beskid Wysoki (a przy dobrej pogodzie i Tatry), cisza i spokój sprawiają, że większość ludzi pragnie tam powrócić. W kaplicy znajduje się tron, na którym siedział Papież podczas wizyty w Skoczowie.

źródło: www.stryszawa.ug.pl