Menu Content/Inhalt
© 2019 EduVis

Regulamin strony internetowej

34-205 Stryszawa, Stryszawa 735B
tel. 784 088 873
e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Zabawkarstwo ludowe

W Beskidzie Żywieckim oraz na przyległych terenach kultura ludowa obejmuje bogate i różnorodne tradycje. Mimo wielu postępujących i nieuniknionych zmian tradycje te w znacznym stopniu przetrwały. Już od I połowy XIX wieku zaczęło rozwijać się tu zabawkarstwo ludowe. Nie stanowiło ono jednak osobnej gałęzi rzemiosła, lecz w większości miało charakter produkcji ubocznej warsztatów garncarskich i przemysłu drzewnego, jak również było dodatkowym zajęciem dla murarzy czy rolników.

zabawki 0102.jpg
zabawki_0099 .jpg
zabawki_0107.jpg

Gmina Stryszawa należy do najstarszego żywiecko-suskiego ośrodka zabawkarstwa ludowego w Polsce. Jest to jeden z najprężniej działających ośrodków na tym polu. Dawniej w wytwarzaniu zabawek uczestniczyła cała rodzina, dlatego też tradycja ta przechodziła z pokolenia na pokolenie.   
Do najstarszych zabawek stryszawskich należą: taczki, wózki, kołyski, karetki z konikami, karuzelki i drewniane ptaszki. Typowymi ptaszkami stryszawskimi są: kogutki, dudki, sowy, jaskółki, bociany i zięby, które mogą również być elementem większej kompozycji: na gałązce czy w gnieździe.

zabawki_0113.jpg
zabawki_0115.jpg
zabawki_0123.jpg

Zabawki konstruowane przez twórców ludowych z terenu gminy Stryszawa zobaczyć można na stałej ekspozycji stryszawskiego Ośrodka Kultury, która znajduje się w Warsztatach Twórczych. Warsztaty Twórcze to miejsce, gdzie młodzi Stryszawianie pod okiem instruktora - twórcy ludowego - uczą się wytwarzać proste zabawki ludowe. Również odwiedzający ten region mogą podpatrzyć pracę zabawkarza, a nawet sami wziąć udział w stworzeniu stryszawskiej zabawki.

zabawka_1044.jpg
zabawki.jpg
zabawki_0128.jpg

Stryszawa słynie ponad to z organizacji wielu imprez kulturalnych, w tym plenerowych. Organizowane imprezy dotyczą zarówno obyczajów i obrzędów, jak i regionalnego folkloru. Gmina zaprasza całe rodziny na Święto Zabawki Ludowej, impreza ma charakter folklorystyczny. Odbywa się w pierwszy weekend czerwca. Równolegle z imprezą odbywa się kiermasz sztuki ludowej oraz organizowane są inne atrakcje dla dzieci i nie tylko.

Na pewno warto zobaczyć!